Dodatkowe wyjaśnienia dotyczące pożyczek dla mikroprzedsiębiorców (aktualizacja)

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem przedstawia otrzymane wyjaśnienia dotyczące zasad ubiegania się o przyznanie jednorazowo pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.

Dodatkowy załącznik do wniosku o przyznanie pożyczki
  • z uwagi na fakt, że udzielane pożyczki stanowią pomoc publiczną, mikroprzedsiębiorcy, którzy złożyli już wnioski o przyznanie pożyczki zobowiązani są do dostarczenia wypełnionego i podpisanego dodatkowego załącznika, tj. Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Wzór formularza (załącznik 1 do wniosku)  znajduje się na stronie internetowej: https://zakopane.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/pozyczka
 
Uzupełnienia załącznika można dokonać:
  • elektronicznie za pośrednictwem platformy praca.gov.pl, po uprzednim podpisaniu go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym,
  • przesyłając go drogą pocztową na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem, ul. Ks. Stolarczyka 14, 34-500 Zakopane,
  • zanosząc go do punktu oddawczego znajdującego się przy wejściu do budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem.
Gdzie należy złożyć wniosek
  • pracodawca składa wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli prowadzi działalność na terenie kilku powiatów, wybiera jeden Urząd. We wniosku oświadcza: „Nie złożyłem Wniosku o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy przyznawanej na podstawie art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w innym powiatowym urzędzie pracy, niż wskazany we wniosku." Pożyczkę można otrzymać tylko jednorazowo. Natomiast adres siedziby podawany jest na potrzeby podpisania umowy.
Kto może ubiegać się o przyznanie pożyczki
  • ze względu na cel pożyczki, czyli utrzymanie w zatrudnieniu pracowników, mikroprzedsiębiorca, który nie zatrudniał pracowników według stanu na dzień 29 lutego 2020 r., nie może ubiegać się o pożyczkę,
  • mikroprzedsiębiorca, który na dzień złożenia wniosku nie zatrudnia pracowników, nie może ubiegać się o pożyczkę,
  • jeżeli na dzień podpisania umowy stan zatrudnienia u mikroprzedsiębiorcy jest niższy niż 29 lutego 2020 roku, pożyczkobiorca nie ma prawa do umorzenia pożyczki
     
  • Jeżeli na dzień 29.02.2020 r. pracownik był w zatrudnieniu i tego dnia złożył wypowiedzenie, które będzie trwało do 31.05.2020, czy pracodawca będzie mógł starać się o umorzenie?
    Celem udzielenia pożyczki jest wsparcie pracodawcy w utrzymaniu stanu zatrudnienia. Stan zatrudnienia w przeliczeniu na etaty nie powinien ulec zmniejszeniu, jeśli pracodawca chce ubiegać się o umorzenie pożyczki. Nie oznacza to, iż zatrudnione muszą być te same osoby.
     
  • Pracownik odejdzie na emeryturę i w związku z tym zmniejszy się zatrudnienie w okresie 3 miesięcy karencji od otrzymania pożyczki lub jeśli pracownik sam odszedł – czy możliwe będzie umorzenie?
    Celem udzielenia pożyczki jest wsparcie pracodawcy w utrzymaniu stanu zatrudnienia. Stan zatrudnienia w przeliczeniu na etaty nie powinien ulec zmniejszeniu, jeśli pracodawca chce ubiegać się o umorzenie pożyczki. Nie oznacza to, iż zatrudnione muszą być te same osoby.
     
  • Pracodawca zatrudnia samych uczniów na umowę o praktyczną naukę zawodu – czy może składać wniosek o przyznanie pożyczki?
    Tak, o ile spełnia definicję mikroprzedsiębiorcy.
     
  • A jeśli zatrudnia jedną osobę na jedną czwartą etatu może złożyć wniosek?
    Tak. Jednocześnie musi spełniać definicję mikroprzedsiębiorcy.
     
  • Pracodawca zatrudnia 2 osoby: 1 osobę na cały etat, jedną osobę na pół etatu. Jak ma to wpisać we Wniosku?
    Należy wpisywać części etatu, czyli w opisanym przykładzie 1,5 etatu.
     
  • Czy mikroprzedsiębiorca, który skorzysta z instrumentu w postaci pożyczki (5 tys.), może skorzystać z instrumentu dofinansowania do wynagrodzeń i składek pracowników z art.15zzb?
    Tak, pod warunkiem, że nie wykorzysta kwoty pożyczki na finansowanie wynagrodzeń i składek..
Podpis elektroniczny wniosku i umowy
  • umowa pożyczki wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami (tj. wnioskiem i pełnomocnictwem), jako integralna całość, opatrywana jest wspólnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Przedsiębiorca składając dokumenty w postaci elektronicznej i podpisując paczkę w ww. sposób podpisuje w sposób elektroniczny komplet dokumentacji. Przedsiębiorca powinien zatem dołączyć plik pdf umowy pobrany ze strony i nie powinien podpisywać go odręcznie.
Średnioroczne zatrudnienie
  • Zgodnie z art. 7 ust. 3. Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 (definicja mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy), określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Ta zasada stosuje się więc do weryfikacji, czy podmiot jest mikroprzedsiębiorcą. Natomiast w kontekście umorzenia pożyczki badamy, czy zatrudnienie zostało utrzymane. Dlatego we Wniosku przedsiębiorca podaje liczbę zatrudnionych łącznie z ww. kategoriami pracowników.
Zaleganie ze składkami ZUS
  • Kwestie związane z niezaleganiem wnioskodawcy w opłacaniu składek ZUS nie dotyczą pożyczki udzielanej mikroprzedsiębiorcy. W związku z tym pożyczki mogą być udzielane mikro-przedsiębiorcom, którzy mają trudności z opłacaniem składek ZUS.
Termin wypłaty pożyczki
  • Na podstawie wniosku i umowy w sprawie udzielenia pożyczki, urząd pracy (działający z upoważnienia Starosty) przekazuje niezwłocznie środki na rachunek wskazany we wniosku przez mikroprzedsiębiorcę, jednak nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia podpisania umowy przez obie strony.
Informacje o publikacji dokumentu